Jak chronić psa przed kleszczami? – PSIERADY

kleszcz na liściu

Miasto, łąka, las - kleszcze mogą zaatakować wszędzie. Dlatego ważne jest, żeby wiedzieć jak je rozpoznać i jak się przed nimi bronić. W tym wpisie opiszemy czym są kleszcze i jak atakują oraz jak chronić psa przed kleszczami i co zrobić w przypadku ukąszenia.

Czym są kleszcze?

Kleszcze to pasożyty, które należą do grupy pajęczaków i żywią się krwią swojej ofiary. Wcinając się w skórę wydziela on środek znieczulający, przez co moment ukąszenia jest niewyczuwalny.

Pajęczaki te występują praktycznie wszędzie: w lesie, na łące, w miejskim parku, czy na osiedlowym trawniku. Żyją głównie w miejscach wilgotnych, ciepłych, obfitych w roślinność. Najczęściej można je spotkać w wysokich trawach, krzewach i niskich gałęziach. Dlatego pamiętajmy aby po każdym spacerze dokładnie sprawdzić swojego psa.

Kleszcze szczególnie upodobały sobie okolice głowy, uszu, brzucha i lędźwi psa. Chętnie się tam wkłuwają, ponieważ skóra w tych miejscach jest cieńsza i są one dobrze ukrwione. Przyjmuje się, że aby doszło do zakażenia, musi upłynąć 24 godziny od ukąszenia. Jeżeli więc znajdziemy już wbitego kleszcza, musimy działać szybko. Choroby przenoszone przez te pasożyty są bardzo niebezpieczne zarówno dla naszych pupili, jak i dla nas. Najczęściej występujące są: bolerjoza (groźna dla ludzi) oraz babeszjoza. Babeszjoza jest szczególnie niebezpieczna, gdyż za późno wykryta zagraża życiu psa.

Kleszcze są najbardziej aktywne dwa razy w roku – wiosną oraz na początku jesieni. Jednak w ostatnich latach, ze względu na ciepłe zimy, można zaobserwować całoroczną aktywność tych pasożytów. Z tego względu należy zachować ostrożność i chronić naszych pupili przez cały rok.

Jak chronić psa przed kleszczami?

Podstawowym sposobem ochrony jest każdorazowe sprawdzanie psa po spacerze (można to połączyć z czesaniem, lub przyjemnym mizianiem). Mamy wtedy największą szansę znaleźć osobniki, które jeszcze się nie wbiły i nie zdążyły wyrządzić szkód. Niestety jesteśmy tylko ludźmi i nie zawsze uda nam się odnaleźć małego kleszcza w gęstym futrze. Z pomocą przychodzą różne środki przeciwko kleszczom, które dostępne są na rynku w formie obroży, kropel, sprayów, czy tabletek. Każdy z tych preparatów posiada różne środki aktywne, przez co mają inny czas i sposób działania. Należy pamiętać, że ten sam preparat może działać inaczej na różne psy – to co działało u znajomego, nie koniecznie musi się sprawdzić u nas. Najlepiej jest dobrać odpowiedni sposób ochrony z pomocą weterynarza.

Obroże:

 – działają po 48 godzinach od założenia;
 – czas działania: 2-8 miesięcy;
 – mają działanie kleszczobójcze oraz odstraszające (w zależności od rodzaju obroży);
 – można stosować po skończonym 2 miesiącu życia;
 – dostępne różne warianty: zapachowe, bezwonne, wodoodporne;
 – aby poprawnie działała, obroża nie może być zdejmowana;
 – nie nadają się dla psów o grubym i gęstym podszerstku.

Krople na kark:

 – działają po 24 godzinach od aplikacji;
 – czas działania: 1-3 miesiące;
 – mają działanie kleszczobójcze oraz odstraszające;
 – można stosować od 2 miesiąca życia;
 – aplikujemy bezpośrednio na skórę (nie na sierść);
 – nie wolno moczyć psa 2-3 dni przed i po zastosowaniu kropel;
 – nie sprawdzą się najlepiej u psów z grubym i gęstym podszerstkiem.

Spraye:

 – działają po 24 godzinach od zastosowania;
 – czas działania: 3-4 tygodnie;
 – można stosować u szczeniaków (od 4 tygodnia życia);
 – nie wolno moczyć psa 2-3 dni przed i po zastosowaniu;
 – dobrze sprawdzają się u małych psów;
 – działają głównie odstraszająco.

Tabletki:

 – działają po 24 godzinach, lub natychmiastowo (w zależności od rodzaju);
 – czas działania: 1-3 miesiące;
 – mają działanie kleszczobójcze;
 – po ukąszeniu kleszcz natychmiastowo obumiera, dzięki czemu nie dochodzi do zakażenia;
 – należy dopilnować aby pies zjadł całą tabletkę (zwykle są smaczne i chętnie zjadane);
 – nie ma konieczności wprowadzania specjalnej diety;
 – pies może mieć kontakt z wodą.

Po zastosowaniu któregokolwiek z wyżej wymienionych preparatów, należy obserwować psa, gdyż zawsze jest szansa na wystąpienie skutków ubocznych:
 – alergiczne reakcje skórne: zaczerwienienie, świąd, czy łysienie;
 – biegunka, wymioty;
 – osłabienie, apatia.

Jeśli zauważysz któreś z tych symptomów, bezzwłocznie udaj się z psem do lekarza.

kleszcz na liściu

Jak usunąć kleszcza?

Kleszcza możemy usunąć łatwo sami w domowych warunkach. Należy jednak pamiętać, że musimy zrobić to w prawidłowy i bezpieczny sposób, używając odpowiednich narzędzi, takich jak: kleszczołapki, pęseta/szczypce, lasso, czy pompka. Każdego z tych przyrządów używa się nieco inaczej, niemniej ogólna zasada jest taka sama (nie licząc pompki, która zasysa kleszcza).

Przystępując do wyciągania pasożyta musimy zacząć od ułożenia psa w wygodnej pozycji i uspokojenia go. Kleszcza należy złapać jak najbliżej skóry i wykręcić w lewo lub w prawo – istotne jest aby nie zmieniać kierunku. Kleszcz powinien wyjść w całości. Miejsce po ukąszeniu trzeba zdezynfekować i obserwować przez kilka dni.

Jeśli w skórze pozostała głowa pasożyta, to powinno się ją delikatnie usunąć w taki sposób, żeby nie rozdrapywać rany. W przypadku gdy nie jesteśmy w stanie tego zrobić, najlepiej udać się do weterynarza.

Pod żadnym pozorem nie wolno smarować wbitego kleszcza tłuszczem, alkoholem, benzyną, czy innymi środkami! Zamiast pomóc, spowoduje to jedynie, że pasożyt zwymiotuje i tym samym zwiększy ryzyko zakażenia groźnymi chorobami odkleszczowymi.

kleszczołapki
Pęseta

Podsumowanie

Ostatnimi czasy sezon kleszczowy mamy w zasadzie przez cały rok, więc należy pamiętać o ochronie naszych pupili. Dokładny “przegląd” po każdym spacerze i profilaktyczna ochrona w postaci obroży, tabletek, sprayów czy kropel przeciwkleszczowych zminimalizuje ryzyko zakażenia się groźnymi chorobami.

Kiedy jednak mimo wszystko kleszcz się wbił, pamiętaj żeby działać szybko. Jeśli nie czujesz się dość pewnie do usunięcia pasożyta, lub widzisz jakieś zmiany na skórze i w samopoczuciu psa, koniecznie udaj się do weterynarza.

Mamy nadzieję, że już wiesz jak chronić psa przed kleszczami i jak się zachować w przypadku ukąszenia.

Pies w trawie

Dodaj komentarz