Czy trzeba sprzątać po swoim psie?

kupholder zółty z workiem

Czy trzeba sprzątać po swoim psie? To pytanie zadał sobie na pewno nie jeden opiekun czworonoga, a odpowiedź na nie jest bardzo prosta - trzeba. Jest to obowiązek uregulowany prawnie, którego nieprzestrzeganie może nas kosztować nawet 500 zł. Za sprzątaniem przemawiają także względy estetyczne oraz higieniczne. Niestety nadal wiele osób podchodzi do tego tematu lekceważąco i nie radzimy brać z nich przykładu.

Sprzątanie po psie od strony prawnej

Zgodnie z ustawą z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, jako opiekunowie psów, jesteśmy zobowiązani do ochrony przed  zanieczyszczeniami terenów przeznaczonych do wspólnego użytku. Jak wspominaliśmy we wstępie, nieprzestrzeganie tego przepisu grozi mandatem do 500 zł.

Pies w obroży

Dlaczego warto sprzątać psie nieczystości?

Powodów jest kilka i nie każdy jest oczywisty. Zacznijmy od tego, który pierwszy przychodzi na myśl:

  • Estetyka i kultura osobista

Wyobraźmy sobie taką sytuację: spacerujemy sobie z psem po chodniku, zwierzak zwabiony nowymi zapachami zbacza z trasy na pobliski trawnik a my idziemy za nim. Nagle w mgnieniu oka, jeszcze przed chwilą zielony teren zamienia się w niebezpieczne pole minowe, na którym musimy manewrować aby nie wdepnąć w żadną “niespodziankę”. Scenariusz pewnie znany większości. O wiele przyjemniej byłoby wejść na taki trawnik bez przejmowania się pozostawionymi kupami przez nieodpowiedzialnych właścicieli psów. Zwykle problem niesprzątania nasila się w okresie zimowym, jak już spadnie śnieg. Niestety psie odchody nie znikają magicznie pod białym puchem a jedynie czekają na cieplejsze dni aby ukazać się naszym oczom niczym przebiśniegi. Jest to dość przykry widok, który pokazuje psiarzy w złym świetle.

pies na trawie
  • Zdrowie i higiena

Psie ekskrementy mogą być bardzo niebezpieczne, zarówno dla ludzi, jak i dla innych psów i reszty zwierząt. W odchodach mogą znajdować się groźne pasożyty i bakterie, którymi możemy się zakazić (m.in. tasiemce, czy psie glisty a także bakterie Salmonelli i inne). Szczególnie narażone na niebezpieczeństwo są dzieci, które bawią się na trawnikach, czy placach zabaw, często w towarzystwie psich kup. Pamiętajmy, że sprzątanie nie jest istotne tylko w obszarach miejskich. Na wsiach, łąkach i lasach również musimy o tym pamiętać. Bakteriami i pasożytami mogą się także zarazić dzikie zwierzęta, które będą dalej rozprzestrzeniały groźne choroby.

Sprzątanie po swoim psie jest także dobrym sposobem na monitorowanie jego stanu zdrowia. Obserwując odchody powinniśmy mieć na uwadze ich konsystencję, kolor, czy ilość śluzu. Jeśli w kale znajduje się krew lub pasożyty, to niezwłocznie należy udać się do weterynarza.

Zbieranie psiej kupy jest łatwiejsze niz myślisz!

Na rynku istnieje wiele rozwiązań ułatwiających sprzątanie po psie – różnego rodzaju łapki, zbieracze, zamrażacze. Jednak najbardziej powszechne są niewielkie plastikowe woreczki (tzw. “kupoworki”), które z łatwością możesz nosić w kieszeni, nerce lub torebce. Wystarczy zebrać ładunek, związać worek i wyrzucić do najbliższego kosza na psie odchody lub odpady zmieszane.

A co jeśli nie ma żadnego śmietnika w pobliżu i nie uśmiecha nam się noszenie kupy w rękach przez dłuższy czas? Na pewno nie rezygnujemy ze sprzątania. W tej sytuacji z pomocą przychodzi nasz kupholder, czyli uchwyt na kupoworki w kształcie logo Psietwory. Jak z niego korzystać? Noś kupholder zaczepiony przy pomocy karabińczyka (zawarty w zestawie) do smyczy lub w innym dogodnym miejscu. Z łatwością założysz na niego zawiązany kupoworek z zawartością przekładając go przez szczelinę. W ten sposób możesz nieść nawet kilka woreczków jednocześnie i mieć wolne ręce od 💩. Nasz produkt jest wykonywany przy użyciu technologii druku 3D z biodegradowalnego materiału PLA, dzięki czemu jest lekki i wytrzymały.

Sprzątajmy po naszych psiakach 🐺

Ludzie potrafią mieć różne wymówki usprawiedliwiające niechęć do sprzątania psich odchodów: “spieszy mi się”, “nie ma kosza w pobliżu”, “przecież to naturalne”, “inni nie sprzątają, to ja też nie będę”…i pewnie można by tak długo wymieniać. Nie bądźmy tacy jak te osoby. Bądźmy kulturalni i odpowiedzialni i zawsze sprzątajmy po swoich psach. Pamiętajmy, że nie chodzi tu tylko o estetykę, ale także o zdrowie nasze i innych ludzi (a w szczególności dzieci), jak również psów i innych zwierząt.

Dodaj komentarz