Jak podróżować z psem? – Pies w samochodzie

Wakacje z psem to nie lada wyzwanie. Wybierając się na wymarzony urlop z czworonogiem musisz zadbać o szereg rzeczy, które zapewnią Ci spokojną, a przede wszystkim bezpieczną podróż. O czym należy pamiętać przed wyjazdem? Jakie rzeczy będą Wam potrzebne? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się jak podróżować z psem w samochodzie.

Jak podróżować z psem w samochodzie – podstawowe informacje

Ze zniecierpliwieniem wyczekujesz wyjazdu na urlop, ale nie chcesz zostawiać swojego psa pod opieką rodziny czy w hotelu? Marzą Ci się wspólne wakacje z czworonogiem? Takie rozwiązanie to świetna sprawa, ale do wyjazdu z psem należy się odpowiednio przygotować. Zdecydowanym plusem jest to, że podróż samochodem będzie dla Was znacznie wygodniejsza niż pociągiem czy autobusem. Po pierwsze pies nie będzie narażony na stres związany z obcym otoczeniem i tłumem ludzi. Po drugie będziesz w stanie kontrolować potrzeby swojego psa i w razie konieczności zatrzymać się w dowolnym momencie, aby pies odpoczął, załatwił swoje potrzeby i mógł rozluźnić się przed dalszą podróżą.  Pamiętaj jednak, że zabierając psa w podróż autem musisz spełnić szereg warunków, przede wszystkim zapewniając psu należyte bezpieczeństwo. W tym wypadku przydatna okaże się znajomość prawa. Zaopatrz swojego pupila w odpowiednie akcesoria oraz leki jeśli takich potrzebuje i ciesz się cudownymi wakacjami ze swoim czworonogiem bez konieczności rozłąki.

Wyprawka dla psa w podróży to jeden z ważniejszych elementów, o którym nie możemy zapomnieć. Co powinno znaleźć się w takiej wyprawce? Przede wszystkim zabierz książeczkę zdrowia swojego czworonoga. Znajdziesz w niej wszystkie potrzebne informacje o chorobach, szczepieniach itp. Zadbaj także, aby w samochodzie znalazła się apteczka pierwszej pomocy i ewentualne leki dla psa. Podczas wyjazdu świetnym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w turystyczne miski (na wodę oraz na karmę), dzięki czemu nawet w trakcie jazdy, bądź postoju pies będzie mógł z nich skorzystać. Nie zapomnij o wodzie! Poza tym zabierz ze sobą akcesoria spacerowe: szelki, obrożę, smycz, woreczki na odchody, kaganiec (może być wymagany w razie konieczności skorzystania z transportu publicznego lub podczas wstępu do różnych obiektów) oraz adresówka z danymi kontaktowymi.

pies w samochodzie

Podróżuj zgodnie z obowiązującymi przepisami

Polskie przepisy nie mówią precyzyjnie jak podróżować z psem. Jednak gdy policjant podczas kontroli uzna, że pies przewożony jest w sposób nieprawidłowy, narażając jego samego, kierowcę oraz innych uczestników ruchu drogowego na niebezpieczeństwo może nałożyć karę w postaci mandatu zgodnie z art. 60 pkt 1 kodeksu drogowego. Pies musi być przewożony w taki sposób, by podczas nagłego hamowania, bądź wystąpienia innej nieprzewidzianej sytuacji nie został wyrzucony do przodu. Należy zadbać o zapewnienie mu maksymalnego bezpieczeństwa. Aby przygotować psa do podróży zgodnie z przepisami pamiętaj o tych 3 rzeczach:

  • zadbaj o bezpieczeństwo psa w samochodzie (przewoź psa w transporterze lub szelkami zapiętymi do pasów bezpieczeństwa),
  • upewnij się, że pies nie stanowi zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego oraz nie przeszkadza kierowcy podczas prowadzenia pojazdu,
  • zapewnij psu  dostęp do świeżego powietrza.

Zadbaj o samopoczucie psa w trakcie podróży

Twój pies ma chorobę lokomocyjną? Zdarza się, że wymiotuje podczas podróży, jest osowiały i nieswój? Tak! Psy też chorują na tę przypadłość. Jeśli jest to Twoja pierwsza podróż z psem, to koniecznie zaopatrz się w lek na chorobę lokomocyjną w razie “W”. Dobrym krokiem będzie także skorzystanie z rady weterynarza odnośnie rodzaju i odpowiedniego dawkowania leku. 

Długa podróż na pewno zmęczy Twojego pupila, więc nie pozwól, aby przejechał całą trasę bez postojów. Róbcie sobie przerwy co 2-3 godziny. W tym czasie pozwól psu rozprostować kości, załatwić potrzeby fizjologiczne, napić się wody i coś przekąsić jeśli będzie miał na to ochotę. Częste, a krótsze przerwy to w tym wypadku dobre rozwiązanie.

Obserwuj zachowania swojego pupila podczas podróży i odpowiednio szybko reaguj, gdyby coś było nie tak. Nie zostawiaj psa samego w samochodzie. To bardzo często popełniany błąd przez podróżujących. Zwróć uwagę na to, że w aucie momentalnie może zrobić się skwar (szczególnie w letnie miesiące) i może mieć to tragiczne skutki. Nie przesadź także w drugą stronę, czyli nie podkręcaj klimatyzacji na maksa podczas dużych upałów. Różnica temperatur nie powinna wynosić więcej niż 5 stopni Celsjusza. Pomoże Ci to uchronić siebie i swojego czworonoga przed chorobą lub szokiem termicznym.

Akcesoria przydatne w podróży

Już wiesz, że zabierając psa w trasę, musisz zadbać o jego bezpieczeństwo. Jakie akcesoria sprawdzą się do tego najlepiej? Najczęściej wybieranymi rozwiązaniami jest przewożenie psa w transporterze lub szelkach przypiętych do pasów bezpieczeństwa. 

Transportery mają wiele zalet, ale naszym zdaniem sprawdzą się lepiej w przypadku mniejszych psów. Są one przypinane pasami do siedzenia, które uniemożliwiają przemieszczanie się go po aucie w trakcie skrętu czy gwałtownego hamowania. Pies podróżujący w takim transporterze również ma uniemożliwione poruszanie się po wnętrzu samochodu, a jednocześnie jest odseparowany od bodźców mogących wpływać negatywnie na jazdę. 

Samochodowe pasy bezpieczeństwa to jedno z prostszych rozwiązań na podróż z psem. Wystarczy, że założymy psu szelki, do których przypniemy pas bezpieczeństwa, a jego drugi koniec wpinamy w miejsce zapinania standardowego pasa samochodowego. Pies ma większą możliwość ruchu niż podróżując w transporterze: może wstać, usiąść lub położyć się na kanapie w zależności od wyregulowania i długości pasa. Pod żadnym pozorem nie zapinamy pasa do obroży! Podczas hamowania czy szarpnięcia nasz pupil mógłby się udusić. Dlatego warto zapamiętać: pasów używamy tylko z szelkami.

pies w szelkach w samochodzie

No posts found!

Dodaj komentarz